دارک استورها در راه هستند . . .

دارک استورها در راه هستند . . .
فروشگاه های تاریک بزودی در همه شهرها دیده خواهند شد.

فروشگاه تاریک چیست؟

یک فروشگاه تاریک که به آن سوپرمارکت تاریک یا مرکز توزیع اینترنتی نیز می گویند، یک فضای توزیع فیزیکی خرده فروشی یا انبار است که به طور انحصاری برای انجام سفارش آنلاین انجام می شود. برخلاف فروشگاه‌های سنتی که قصد جذب مصرف‌کنندگان را دارند، فروشگاه‌های تاریک به روی عموم بسته هستند و فقط به سفارش‌های آنلاین مشتریان تولید شده از وب‌سایت‌ها، فروشندگان شبکه های اجتماعی و یا سایر کانال‌های آنلاین رسیدگی و اقدام می‌کنند. آنها به عنوان مرکز توزیع برای موجودی محصول، بسته بندی، انتخاب، حمل و نقل و هر چیزی که به صراحت به انجام سفارش آنلاین اختصاص داده شده است، خدمت می کنند.

فروشگاه های تاریک چگونه کار می کنند؟

در یک توضیح ساده، مدل فروشگاه تاریک مانند یک مفهوم انبار عمل می‌کند و دارای طرح‌بندی‌هایی است که برای چیدن، بسته‌بندی و تحویل بهینه شده‌اند.

هنگامی که مشتری اقلامی را به صورت آنلاین قرار می دهد، سفارش برای کارکنان فروشگاه تاریک انجام می شود و انجام آن در فروشگاه تاریک انجام می شود. بر اساس نیازمندی‌های دریافتی، جمع‌آورندگان فروشگاه، که در تمام ساعات شبانه‌روز در فروشگاه تاریک در دسترس هستند، اقلام انتخاب‌شده را انتخاب و بسته‌بندی می‌کنند. سپس سفارش مستقیماً به آدرس مشتری تحویل داده می شود. مشتریان همچنین می توانند به صورت آنلاین کالاها را انتخاب و خریداری کنند و برای تحویل به فروشگاه بروند.

چرا فروشگاه های تاریک محبوب هستند؟

اولین فروشگاه تاریک در سال 2009 توسط Tesco، یک سوپرمارکت زنجیره‌ای در بریتانیا راه‌اندازی شد. این مدل خرده‌فروشی خلاقانه به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت زیرا برای راه‌اندازی و انجام سفارش‌های آنلاین برای افزایش قدرت خرید آنلاین به هزینه‌های پایین نیاز داشت.

افزایش خرید آنلاین در طول همه‌گیری کووید-19 به حضور قابل توجه این مدل دامن زده است و خرده‌فروشان بیشتری را در هر اندازه‌ای تشویق می‌کند تا وارد بازار شوند. فروشگاه های مواد غذایی تیره و فروشگاه های لباس های تیره نمونه هایی از مدل های فروشگاهی تیره هستند.

دلیل اصلی محبوب ماندن سوپرمارکت های تاریک امروزه رشد سریع تجارت الکترونیک است. تا سال 2027، 23 درصد از کل فروش خرده فروشی به صورت آنلاین انجام می شود. افزایش خرید آنلاین به طور قابل توجهی عادات خرید مشتری را با ترجیح سهولت، انعطاف پذیری و تحویل سریع شکل می دهد. در نتیجه، ساخت یک مغازه تاریک برای خرده فروشان برای آماده شدن بهتر برای آینده ضروری است.

اهمیت فروشگاه تاریک

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این مدل این است که ایجاد یک فروشگاه تاریک برای خرده‌فروشان دردسرساز نیست و در مقایسه با ساخت یک مرکز فروش باعث صرفه‌جویی در تلاش و هزینه آن‌ها می‌شود. خرده فروشان می توانند به راحتی فضای خرده فروشی موجود یا فروشگاه های فیزیکی با ترافیک کم را تغییر کاربری دهند تا مغازه های تاریک جدیدی ایجاد کنند.

----------

مقالاتی که مطالعه انها توصیه می شود:

نقشه معدن طلا می فروشم!

یک رابط کاربری (UI) جذاب چگونه می‌تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند

آموزش ایجاد و مدیریت فروشگاه اینترنتی
----------------------

4 مزیت برتر فروشگاه های تاریک

تحویل فروشگاه تاریک به بهبود تجربه مشتری کمک می کند.

41 درصد از مصرف کنندگان انتظار دارند سفارشات آنلاین آنها ظرف 24 ساعت تحویل داده شود. فروشگاه های تاریک می توانند سرعت تحویل را افزایش دهند زیرا:
آنها به فن آوری های اتوماسیون برای رسیدگی به سفارش مجهز هستند. بنابراین آماده سازی اقلام و تحویل آنها به فرستنده تنها چند دقیقه زمان می برد.
آنها در نزدیکی مشتریان نهایی قرار دارند. بنابراین، می توانید اقلام را در همان روز به مشتریان خود تحویل دهید.
آنها برای انجام سفارشات آنلاین کنار گذاشته شده اند که به مشتریان امکان می دهد زمان تحویل دلخواه خود را انتخاب کنند تا از صف انتظار جلوگیری کنند و روند پرداخت را تسریع کنند.
در فضای رقابتی تجارت الکترونیک امروزی، تحویل سریع برای موفقیت شما بسیار مهم است.

کاهش هزینه ها

خرده فروشان می توانند هزینه های عملیاتی را به حداقل برسانند زیرا مجبور نیستند برای عناصر زیبایی شناختی، نمایش موجودی و وسایل، بازاریابی در فروشگاه و سایر هزینه های مربوط به فعالیت فروشگاه های فیزیکی پرداخت کنند. برای جذب مشتری، نیازی به سرمایه گذاری در یک فروشگاه جذاب یا با فضای بزرگ نیست. علاوه بر این، راه اندازی فروشگاه های تاریک می تواند 23٪ در هزینه های تحویل شما صرفه جویی کند.

بهبود مدیریت موجودی

فروشگاه‌های خرده‌فروشی Dark از سیستم‌های مدیریت موجودی پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که سرعت و دقت سریع را در فرآیندهای ردیابی، مرتب‌سازی و برداشت بی‌درنگ تضمین می‌کند. بنابراین، آنها کارایی مدیریت موجودی را افزایش می دهند و خطاها را در طول فرآیند انجام سفارش کاهش می دهند.

انعطاف پذیری و مقیاس پذیری

مفاهیمی مانند فروشگاه‌های تاریک، خرده‌فروشان را با چابکی و انعطاف‌پذیری تجهیز می‌کنند تا به سرعت با خواسته‌های مشتری، روند بازار و نوسانات فصلی سازگار شوند. بدون محدودیت‌های فروشگاه‌های فیزیکی، خرده‌فروشان می‌توانند محصولات بیشتری را به روز کنند و گزینه‌های بیشتری را ارائه دهند و در عین حال موجودی خود را به راحتی مدیریت کنند.

4 چالش برتر مدیریت فروشگاه تاریک

در کنار مزایای بی‌شمار، چالش‌هایی وجود دارد که باید هنگام ایجاد استراتژی فروشگاه تاریک و اجرای موفقیت‌آمیز آن در نظر گرفت.

هزینه های راه اندازی اولیه

راه اندازی یک فروشگاه تاریک نیاز به سرمایه گذاری اولیه قابل توجهی در برخی جنبه ها از جمله زیرساخت ها، امکانات، فناوری پیشرفته و آموزش کارکنان دارد. خرده فروشان باید هنگام ایجاد یک استراتژی فروشگاهی تاریک برای اطمینان از بازگشت سرمایه، تجزیه و تحلیل هزینه-فایده را به دقت توضیح دهند.

پیچیدگی عملیاتی

یک فروشگاه تاریک برای رسیدگی به تعداد زیادی از سفارش‌های آنلاین، از مدیریت موجودی تا انجام سفارش و ارسال، «کلاه‌های زیادی بر سر می‌گذارد». یک فروشگاه تاریک نمی‌تواند با زیرساخت‌های ساده‌ای که فاقد دیجیتالی شدن و اتوماسیون است، از عهده این وظایف چندگانه برآید.

مدیریت نیروی کار

علاوه بر راه حل های فناوری، کارمندان ماهر ستون فقرات یک مغازه تاریک هستند. با این حال، آموزش و مدیریت نیروی کاری که قادر به انجام وظایف مختلف از جمله چیدن، بسته بندی، ردیابی، حمل و نقل و غیره باشد، چالش برانگیز است.

فروشگاه های تاریک چگونه کار می کنند؟

بسته بندی در فروشگاه تاریک

تکمیل فروشگاه تاریک، از زمانی که سفارش به صورت آنلاین ثبت می‌شود تا زمانی که آماده تحویل شود، ممکن است در عرض چند دقیقه و پس از یک فرآیند مدیریت فروشگاه تاریک صاف و خودکار انجام شود.

دریافت سفارش: هنگامی که یک سفارش از طریق یک وب سایت، اپلیکیشن یا پلت فرم آنلاین انجام می شود، در سیستم مدیریت متمرکز ثبت می شود و سپس به صورت الکترونیکی به کارکنان اختصاص می یابد.
انتخاب سفارش: انتخاب کنندگان اقلام را بر اساس جزئیات سفارش جمع آوری می کنند. برخلاف فروشگاه‌های سنتی، جایی که جمع‌کننده‌ها باید اقلام اطراف راهروها را با چرخ دستی جمع‌آوری کنند، فروشگاه تاریک دارای مناطق وانت است که برای چیدن بهینه طراحی شده‌اند. اقلام بر اساس ترتیب تفکیک می شوند و دارای بارکدهایی برای اسکن انتخاب کنندگان هستند. جمع کننده ها، مجهز به دستگاه های دستی یا فناوری پوشیدنی، اقلام را از مناطق چیدن برای بسته بندی جمع آوری می کنند.
بسته‌بندی سفارش: پس از جمع‌آوری اقلام، بسته‌بندی می‌شوند و در مواد بسته‌بندی مناسب برای اطمینان از بسته‌بندی ایمن و قابل ارائه، مخصوصاً برای کالاهای ظریف یا شکننده، بسته‌بندی می‌شوند. هر بسته با جزئیات سفارش، از جمله آدرس گیرنده، شماره تلفن، یا هر اطلاعات مرتبط برچسب گذاری شده و آماده ارسال است.
تحویل: سفارشات بسته بندی شده سپس از طریق تیم تحویل داخلی یا شرکای تدارکات برای حمل و نقل ارسال می شوند. کانال های تحویل استاندارد شامل شرکت های پیک، خدمات پستی و ناوگان است.
تحویل از فروشگاه به درب رایج ترین روشی است که مشتریان ترجیح می دهند زیرا سریع، راحت و بدون تماس است. سفارش مستقیماً درب منزل مشتریان ارسال می شود.

مشتریان همچنین این امکان را دارند که خودشان اقلام را از نقاط مخصوص وانت، معمولا نزدیک یا داخل فروشگاه، تحویل بگیرند. یکی دیگر از خدمات، وانت در کنار خیابان است. به این ترتیب، جمع کننده ها اقلام سفارش داده شده را برای مشتریانی که در پارکینگ های اختصاصی منتظر هستند بیرون می آورند.

چگونه اطمینان حاصل کنیم که فروشگاه های تاریک شما به طور روان و موثر کار می کنند؟

در اینجا، ما چندین عامل کلیدی را که به طور قابل توجهی به موفقیت مدیریت فروشگاه تاریک کمک می کنند، تجزیه می کنیم. آن‌ها به خرده‌فروشان کمک می‌کنند تا در حالی که خواسته‌های مشتری را برآورده می‌کنند و منافعی را ایجاد می‌کنند، هر مرحله را به آرامی و مولد انجام دهند.

از تکنولوژی پیشرفته و اتوماسیون استفاده کنید
تقریباً تمام مراحل عملیات مرکز دات‌کام به کاربرد فناوری برای ساده‌سازی فرآیندها و افزایش کارایی نیاز دارد. به عنوان مثال مدیریت سفارش را در نظر بگیرید. این سیستم باید با نرم‌افزار یا پلت‌فرم‌های پیشرفته‌ای که ردیابی، برداشت، بسته‌بندی و تحویل در زمان واقعی کارآمد را تسهیل می‌کنند، ادغام شود. به این ترتیب، خرده فروشان می توانند از انجام سفارش و تحویل به موقع به مشتریان خود اطمینان حاصل کنند.

هرچه فروشگاه‌های تاریک بیشتر به خودرو تبدیل شوند، عملیات با خطاهای انسانی کمتری مولدتر می‌شوند. برخی از فناوری‌های پیشرفته برای مغازه‌های تاریک شامل سیستم‌های مرتب‌سازی خودکار، روباتیک برای جمع‌آوری، سیستم‌های نوار نقاله و غیره است.

در مدیریت موجودی سرمایه گذاری کنید
سیستم مدیریت موجودی نقش اصلی را در عملکرد فروشگاه های خرده فروشی تاریک ایفا می کند. استفاده از راه حل های موجودی پیشرفته برای اطمینان از نظارت در زمان واقعی و ردیابی دقیق موجودی بسیار مهم است. استفاده از اسکن بارکد، برچسب‌های RFID، پایگاه‌های داده موجودی، به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ، سیستم‌های تجزیه و تحلیل و گزارش، و غیره را در نظر بگیرید. این راه‌حل‌های مبتنی بر فناوری، خطاهای انسانی و خطر موقعیت‌های خارج از انبار را کاهش می‌دهند، در نتیجه دقت را برای تصمیم‌گیری بهتر تجاری بهبود می‌بخشند. ساخت.

بازاریابی موثر را برای افزایش فروش آنلاین توسعه دهید
فروشگاه های تاریک منحصراً برای رسیدگی به خریدهای آنلاین استفاده می شوند. برای استفاده از آنها، ظاهراً به سفارشات آنلاین نیاز دارید. و برای افزایش فروش آنلاین، باید اطمینان حاصل کنید که نام تجاری، محصولات و خدمات شما می تواند مشتریان بالقوه بیشتری را جذب کند.

شما می توانید در کمپین های بازاریابی برای افزایش آگاهی مشتری، هدایت ترافیک به کانال های آنلاین خود برای تبدیل فروش سرمایه گذاری کنید. برخی از کانال‌های بازاریابی مؤثر شامل ایمیل‌ها، وب‌سایت‌ها، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، بازارها می‌شوند یا می‌توانید برای فروش در چندین پلتفرم به همه‌کانال بروید و در عین حال تمام داده‌های فروش را در یک مکان متمرکز و همگام‌سازی کنید تا کنترل بهتری داشته باشید.

علاوه بر این، شما باید به صورت استراتژیک تخفیف‌های ویژه، فروش، فروش متقابل، یا سایر تکنیک‌های بازاریابی را برای ایجاد نیازهای مشتری ارائه دهید.

استخدام و آموزش کارکنان
اعضای کارکنان با همکاری ماشین آلات و فناوری، عملیات روان را تضمین می کنند. خرده فروشان باید برای آموزش کارکنان متخصص برای هر مرحله سرمایه گذاری زیادی کنند تا دقت و بهره وری را ارتقا دهند.

همچنین، ایجاد یک فرهنگ کاری مستحکم می تواند الهام بخش و انگیزه آنها در کار باشد.

آیا مدل فروشگاه تاریک برای همه مشاغل کار می کند؟

فروشگاه تاریک راه حلی برای همه نیست زیرا هر کسب و کار به استراتژی های خاصی نیاز دارد که متناسب با طیف محصولات، مشتریان هدف و بازارهای آن ها باشد.

لازم به ذکر است که این مدل برای خرده فروشانی که سرمایه گذاری زیادی در تجارت الکترونیک و انجام سفارش آنلاین دارند مفید است.

برای کسب و کارهای کوچک که حضور آنلاین محدودی دارند و حجم سفارش آنلاین کمتری دارند، فروشگاه تاریک ممکن است مناسب نباشد زیرا راه اندازی آن ممکن است بودجه آنها را ابری کند و در نتیجه ایجاد مزیت در ازای آن را دشوار کند.

بهترین جایگزین برای فروشگاه های تاریک

اگرچه مغازه های تاریک دارای مزایای متعددی هستند، ممکن است برای برخی از خرده فروشان مناسب نباشند. ما چند گزینه جایگزین را توصیه می کنیم که می توان از نظر نیازها و شرایط تجاری در نظر گرفت.

مراکز تحقق خرد: مراکز تحقق خرد به صراحت توسط مشاغل تجارت الکترونیک برای رسیدگی به سفارشات آنلاین استفاده می شود. آنها اندازه کوچک، بسیار خودکار و در نزدیکی فروشگاه های موجود برای کاهش هزینه های لجستیک قرار دارند. تنها تفاوت های جزئی بین فروشگاه های تاریک و مراکز تحقق خرد وجود دارد. فروشگاه‌های تاریک اغلب توسط خرده‌فروشان بزرگ‌تر استفاده می‌شوند و می‌توانند فضای بیشتری را نسبت به یک مرکز تکمیل خرد مصرف کنند. از سوی دیگر، مراکز تکمیل خرد، امکانات کوچکتر و فشرده‌تری هستند که برای رسیدگی به حجم کمتری از محصولات یا دسته‌ها طراحی شده‌اند. مورد دوم همچنین توسط خرده فروشانی که در مناطقی که هزینه ملک آنها بالا است و بر تحویل همان روز تمرکز می کنند، ترجیح داده می شود.
ارائه دهندگان تدارکات شخص ثالث: مشارکت با ارائه دهندگان 3PL رویکردی برای خرده فروشانی است که به ابزار بیشتری برای ایجاد و راه اندازی یک فروشگاه تاریک نیاز دارند. این ارائه‌دهندگان راه‌حل‌هایی را ارائه می‌کنند که شامل راه‌اندازی زیرساخت، انجام سفارش، ذخیره‌سازی، تحویل، و غیره می‌شود، که به نمایندگی از خرده‌فروشان، از عملکرد کلی فروشگاه‌های سایه مراقبت می‌کند و آنها را قادر می‌سازد تا بر شایستگی‌های اصلی خود تمرکز کنند.
تحویل از فروشگاه به درب: خدمات فروشگاه به درب به مشتریان امکان خرید در فروشگاه را می دهد، سپس محصولات خریداری شده مستقیماً از فروشگاه ها به آدرس آنها، معمولاً خانه یا محل کارشان، تحویل داده می شود.

آینده فروشگاه های تاریک چیست؟

انتظار می‌رود مدل فروشگاه تاریک به گسترش و تکامل برای برآورده کردن خواسته‌های مشتریان ادامه دهد. پیش بینی می شود اندازه بازار جهانی از سال 2023 تا 2033 حدود 38 درصد رشد کند.

از آنجایی که فناوری ستون فقرات مغازه‌های تاریک است، روندهای کلیدی که آینده این مدل خرده‌فروشی را شکل می‌دهند شامل اهرم فناوری برای بهبود عملکرد است. سال‌های آینده احتمالاً شاهد پیشرفت‌های فناوری در مدیریت موجودی، ردیابی سفارش، حمل و نقل و سایر مراحل تکمیل خرده‌فروشی خواهیم بود. اتوماسیون، روباتیک و چت ربات های مجهز به هوش مصنوعی از جمله آنها هستند.

از آنجایی که توسعه پایدار و انرژی سبز یک ضرورت است، راه‌حل‌های تحویل بیشتر دوستدار محیط زیست خواهند بود، مانند استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه الکتریکی برای تحویل.

بازخوردها
    ارسال نظر