نکاتی در باب طراحی لوگو

نکاتی در باب طراحی لوگو
لوگو، پرچم و معرف برند است و باید به لحاظ مفهومی، طوری طراحی شود که جامعه هدف مشتریان بالقوه آن کسب و کار را جذب نماید.

به دنیای پیرامون خود نگاه کنید! خواهید دید کمتر از نوشتارها بهره برده می شود. کوشش شده در تابلوها، آرم ها و یا حتی لوگوها که در مکان های عمومی همچون فرودگاه ها وجود دارد از نمادها و نشانه ها در رساندن پیام استفاده شود. این روش تبلیغاتی را در بسته بندی ها، جعبه ها، وسایل نقلیه و جاهای دیگر وجود دارد. این موضوع مربوط به قرن بیست و یک نیست، بلکه بنابر مدارک مستند، بشر از آغاز از این نمادها بهره می برده است. از روزگاری که انسان شکار را برگزید تا به وسیله آن زندگی بگذراند که بیش از چهل هزار سال از آن می گذرد کوشید با سنگ نگاری اندیشه ها خود را که بر پایه امیال خود شکل گرفته بود پیام های خود را به آیندگان برساند.

هر چیزی که در این دنیا وجود دارد، دارای یک پیشینه است. نماد نیز تاریخچه ای دارد که در درازای تاریخ به عنوان علامت هویت دیداری به شمار آمده و ابزاری بوده تا بستر ارتباط را فراهم کند. همگان بر این باورند که حتی انسان هایی که پیش از تاریخ می زیستند کوشیده اند با ایجاد نقش و خراش دادن سنگ بر دیواره های غارهای التامیرا در اسپانیا و لاسکو در فرانسه به دیگران پیام برسانند یا آگاهی بدهند و یا حتی به عنوان میانجی پیام های دیگران را برسانند.

ابزار و لوازمی که باستان شناسان از یونان باستان کشف کرده اند دارای نقش ها و نمادهایی بوده است که شکل و حروف را در خود گنجانده بودند که این توانایی را داشته که واکنش های حسی را در انسان ها برانگیزد. 

در سده های میانی اروپا، بازرگانان و صنعتگران بودند که با آگاهی از جایگاه این موضوع نشان هایی را بر روی کالاها و محصولات خود نقش می کردند که هدفش معرفی انها و تمایزشان از دیگران بود. حتی در سده های بعدی نیز که با رشد جامعه های اروپایی همراه بود چاپگرانی وجود داشتند که به مهارت و استادی خود افتخار می کردند و بر اسناد چاپی که داشتند یک امضا یا یا نشانه از خود برجا می گذاشتند. با گذشت زمان این مورد به آمریکا نیز رسید و در سده بیستم گاوچرانان امریکایی برای اینکه مالکیت دام های خود را از دیگران تایید کنند روی هر کدام از انها نقشی ایجاد می کردند.

نشانه ای موفق است که با شتاب زیاد تاثیرگذاری خود را نشان دهد و باعث شود چشمان مخاطب به سوی شما برگردد. نشانه ای مناسب است که ذهن را بیهوده درگیر نکند و بی آنکه خود را در پیچ و خم کلام اسیر کند و در چشم به هم زدنی قابل تشخیص باشد و انسجام آن به اندازه ای باشد که بتوان آن را از دیگران جدا کرد. هنگامی که صحبت از نشانه خوب به میان می آید این ویژگی که بتواند در مدت طولانی اعتبار خود را حفظ نماید به چشم می آید.

سادگی در طراحی لوگو

برای طراحی لوگو می توان از نشانه های زیادی سود برد اما مهم ترین ویژگی نماد یا نشانه خوب، سادگی قابل لمس آن است. اصطلاحی شناخته شده در میان طراحان وجود دارد که بسیار مورد استفاده آن ها قرار می گیرد و مدرسین از آن یاد می کنند (کمترین بیشترین است) این اصل کارآمد مربوط به آموزه هایی است که در مدرسه های طراحی یاد داده شده و در هنگام طراحی باید آن را به خاطر سپرد.
طراحی آرم شرکت را می توان یکی از شاخه های طراحی گرافیک دانست و آن معرف هویتی است که شغل یا برند شما دنبال می کند. برخی از کارت های ویزیت، وجود دارند که که آرم گل سرسبد آنهاست و تلاش می شود تاکید اصلی روی عناصر باشد. مکان مناسب برای آرم جایی است که باعث به هم خوردن ترکیب کل کار نشود و در پیرامون نوشتار باعث شود که فضایی به وجود آید که هم چشم نواز باشد و هم ترکیب بندی خوبی داشته باشد و نام اصلی که معرف محصول یا موضوع است نقش بسته باشد.

یکی از موارد مهمی که در کارت ویزیت در کنار طراحی مناسب باید در نظر گرفته شود موضوع گزینش نوع حروف و شیوه قرار گرفتن آن ها در کنار هم است. در واقع عناصری در کنار هم جمع می شوند که در طراحی یک نوشته را کامل می کند. برای تعریف یک آدم خوب می توان گفت کسی است که در کنار تعادل افزون بر جنبه های زیباشناختی باید مفهوم و معنی موضوع را برساند و هنگامی که کوچک می شود و بر یک کارت ویزیت نقش می بندد باید از زیبایی و گویایی آن کاسته شود.

لوگو تایپ

یکی از بزرگترین فعالان این عرصه دونالد اندرسون است که در کتابی زیر عنوان عناصر طرح بیان می کند که اساسی ترین عاملی که می تواند به ساده تر شدن جزئیات یک طرح بغرنج کمک کند تکنیک است که می کوشد تا آن را به شکل نشانه هنری قابل درک تبدیل کند به همین جهت باید قابلیت های زیادی داشته باشد. در واقع باید گفت لوگو را می توان در حکم امضا و مهر شخصی فرد یا شرکت نظر دانست. اینک به طراحی لوگو تایپ که می توان آن را مهم ترین ابزار در هویت بخشی و شکل دادن به یک یونیوفرم کلی هویت بصری دانست، می پردازیم. 

لوگو تایپ چیست؟

نشانه نوشته نامی ویژه ای است که برای یک شرکت یک کالا و یا گاهی حتی یک محصول به کار می رود که ممکن است بدون معنی باشد و به همین جهت طراحی چشم گیری ندارد تا به ذهن ها بنشیند. هنگامی که به اوراق اداری نگاهی می اندازیم نخستین چیزی که با آن رو به رو می شویم و نظر همه را جلب می کند لوگو است و نام شرکت و شخص حقیقی که می توان ان را در بیشتر موارد مهم ترین پیامی دانست که اوراق به همراه خود دارند.

اصل مهمی که در طراحی لوگو وجود دارد این است که باید خوان باشد و تفاوت بسیاری با لوگوهای هم موضوع خود داشته باشد. لوگویی را می توان کارآمد دانست که تاثیر خود را بگذارد و به گونه ای باشد که جایگاه همیشگی در ذهن بیننده آن به دست بیاورد و به قولی به یاد ماندنی باشد. همیشه سرمایه ها مادی نیستند و سرمایه های معنوی نیز جز ارزش ها به شمار آورد که نمونه بارز آن لوگو است. با وجود رشد یک شرکت، لوگوی آن ثابت می ماند. 

اصول طراحی لوگو

هنگامی که صحبت از اصول طراحی لوگو می شود نباید سادگی و خوانایی را فراموش کرد.به زبان ساده تر، لوگو وسیله ای برای انتقال این مفهوم است که شرکت شما چه مشخصاتی دارد. لوگو تایپ همان نام شرکت است. بخشی از هویت یک شرکت زمانی است که لوگو تایپ در سربرگ قرار می گیرد. لوگو ابزاری با ارزش است که به شناخت سریع تر یک شرکت شتاب می بخشد.

لوگویی ایده ال است که بتواند پیام خود را بیان کند و این توانایی را داشته باشد که احساس مخاطب را نسبت به شرکت مورد نظر برانگیزد و آشکار سازد. البته ممکن است لوگوی یاد شده همه ی فعالیت های مورد نظر را بیان نکند ولی بگوید شرکتی که این نماد متعلق به آن است چه فعالیت هایی دارد و ویژگی شناخته شده بودن را از خود جدا نکند. در ضمن نباید حتی رگه های از رقیبان و لوگوهای با موضوع همسان را در خود داشته باشد. هنگامی که لوگو تایپ یک شرکت دچار دگرگونی های گسترده می شود شاید مردم به این باور برسند که مدیریت شرکت تغییر کرده یا کارکرد شرکت به شکل دیگری درآمده است. این نکته بسیار مهم است که اگر می خواهید لوگوی خود را دستخوش تغییرات کنید هرگز آن را از بیخ و بن عوض نکنید و تلاش کنید با تکیه به هر آنچه که از پیش دارید طرحی نو در بیندازید. نمی توان نقش کلیدی لوگو را در انتقال مفهوم کتمان کرد و آن را کم اهمیت جلوه داد.

وادی بعدی که باید به آن وارد شویم این است که باید نقبی به نوشتار و طراحی حروف زد زیرا از رکن های اصلی طراحی لوگو به شمار می آیند. از مهم ترین عوامل دیداری که در طراحی اوراق و پیش از همه به چشم می آید عنوان اصلی و نوشته ها هستند. می توان بی گمان آن ها را راهنمایی دانست که چشمان ما را به سوی موضوع مورد نظر می برد. یادتان باشد که خوانا بودن نوشته رو فراموش نکنید و آن را به گونه ای قرار دهید که هیچ مزاحمتی برای دیگر عنصرهای موجود به وجود نیاورد.

اگر در حال طراحی کارت سربرگ و یا پاکت هستید مهم ترین نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که نوشته ها هرگز نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند. اندازه کارت ویزیت به خودی خود باعث محدودیت است و همین موضوع سبب می شود فضای محدودی برای انتقال اطلاعات وجود داشته باشد. پس چاره ای نیست جز اینکه از نوشته خود بیشترین بهره را ببریم و بتوانیم همه ی مفهوم را انتقال دهیم.

خدمات طراحی لوگو

در یک سربرگ، عناصری نوشتاری وجود دارد که از جمله ی آن ها نام شرکت مورد نظر و موضوع فعالیت آن و همچنین نشانی پستی شماره تلفن فکس و ایمیل و در کنار آن شماره و تاریخ پیوست می باشد. این استانداردی است که اگر می خواهیم  اصول را رعایت کنیم باید رعایت شود. روی پاکت نیز مواردی چون نشانی پستی، تلفن، آرم شرکت، وبسایت و ایمیل اشاره کرد. باید گفت عاملی که باعث جذب دید مخاطب می شود همان نوشتار است. 

هر فونت و نوشته ای مناسب هر موضوعی نیست و باید با ان ها و اینکه کدام به ددر کار شما می خورد آشنا باشید. خوشبختانه با پیشرفت فن آوری و رایانه ها امکانات نوینی در اختیار است که می توان با دست بازی به سوی به کارگیری شکل و نوع حروف و همچنین قلم های موجود حرکت کرد. 

نکات نوشتاری در طراحی لوگو

طوری بنویسید که خواندن ترکیب حروف کوچک و بزرگ آسانی بیشتری از تنها خواندن حروف بزرگ داشته باشید.
|خطوط را طولانی نکنید چون نتیجه ای جز خستگی به همراه نخواهد داشت.
سر دو راهی قرار نگیرید و حروف را یا راست چین کنید و یا چپ چین و هرگز آن ها را وسط چین نکنید.
هرگز زمینه ی سیاه را برای نوشتن گزینش نکنید چون گزینه مناسبی نخواهد همچنین یادتان باشد که نوشته های رنگی به هیچ وجه مناسب نخواهند بود.

در دنابیز ما طراحی لوگو و لوگوتایپ انجام میدهیم. ما یک هویت بصری هماهنگ و یکدست برای فعالیت شما تهیه می کنیم. با باید ها و نبایدها. با ما تماس بگیرید

بازخوردها
    ارسال نظر